Alçıpan

Alçıpan

“Alçıpan®, yalnızca Knauf firmasının ürettiği kartonlu alçı plakalara verilen patentli marka adıdır.Kartonlu alçı plaka, ortası alçı iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart ve özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Kartonlu alçı plaka bir iç mekan yapı malzemesidir. Kullanım amacına göre alçı harcına katılan kimyasallar sayesinde değişik tiplerde üretilebilmektedir. Türkiye’de üretilen Alçıpan® çeşitleri şunlardır: Flex Alçıpan® (FX), Yangına Dayanıklı Alçıpan® (FR), Suya Dayanıklı Alçıpan®(WR), Su + Yangına Dayanıklı Alçıpan® (WR + FR), Herform Alçıpan® (HRF), Karo Alçıpan® (KR), Karolam Alçıpan® (KRL), Akustik Alçıpan® (AKS).

Türkiye TS EN 520

Almanya DIN 18180

Bu eşsiz yapı elemanı Türkiye’de ilk olarak 1989 yılında Knauf A.Ş. tarafından üretilmiştir.

AMF Taşyünü

AMF Taşyünü

“AMF” sadece Knauf grububnun ürettiği taşyünü ve mineral panellere verilen patentli marka adıdır.

AMF Taşyünü ve Mineral Paneller, asma tavan sistemlerinde yaygın olarak kullanılan, kolay ve hızlı uygulamayı ekonomik fiyat avantajı ile birleştiren ürünlerdir.

Yapı tavanlarına asılan görünür T metal ızgaralara AMF taşyünü panellerinin yerleştirilmesi ile oluşturulur. AMF panelleri özel boyutlarda ve değişik yüzey dekorlarında üretilerek farklı tasarım imkanları sunmaktadır.

Sistem içerisinde ışıklandırma armatürleri, havalandırma menfezleri ve kanalları ile sprinkler ve diğer servis elemanları kolayca kullanılabilir. Bağımsız AMF panelleri, tavan boşluğunda muhtelif servislerin verilmesi için kolayca çıkartılabilir, tüm AMF panelleri demontabildır.

GUARDEX

GUARDEX: Mantolama ve Havalandırmalı Sistemler için Güvenilir Dış Cephe Çözümleri

Guardex, iç ve dış cephe sistemlerinde kullanılan, özel alçı çekirdeği ve her iki tarafında kaplı cam elyaf şilte sayesinde, küf oluşumunu engelleyen, yalıtıma katkı sağlayan, suya, neme ve dış hava koşullarına dayanıklı, hafif, A1 sınıfı yanmaz, sürdürülebilir cephe kaplama plakası.

Plaka, EN 15283-1 + A1’e göre GM-FH1R tipinde, ön ve arka yüz şiltesi mavi renkte, 12,5 ve 15 mm kalınlık ve 1.200 mm genişlikte üretiliyor.

Özellikler

 • A1 sınıfı yanmaz yapı malzemesidir.
 • Hafiftir.
 • Kolay montaj imkanı sağlıyor.
 • Isı ve nem değişikliklerinde boyutsal kararlılığını koruyor.
 • Küf oluşumunu engelliyor.
 • Neme ve suya karşı yüksek dayanım sağlıyor.
 • Nefes alma özelliğine sahip. (Su buharı geçirgenliğine sahip.)
 • İç ve dış mekanlarda kullanılabiliyor.
 • Kuru yapı sistemlerinin özelliklerini taşıyor.

Dış Hava Koşullarına Dayanım

Guardex neme ve suya karşı dirençli alçı çekirdeği ve her iki yüzeyi özel olarak tasarlanmış cam elyaftan mamul şilte sayesinde hava koşullarına dayanıklı. Guardex tarif edildiği şekilde ve birleşim derzleri kapatılarak uygulandığı takdirde UV ışınları, yağmur, kar ve rüzgar gibi hava şartlarına maruz kalsa dahi katmanlara ayrılma, dalgalanma, buruşma ve sarkmaya karşı dayanıklı. Üstüne herhangi bir koruma yapılmadan iç mekanlar dış hava koşullarına karşı korunmuş oluyor ve iç mekanlarda ince işlerin imalatına, proje planına göre devam edilebilmesine olanak sağlıyor.

Boyutsal Kararlılık

Guardex ciddi hava değişikliklerinde bile boyutsal kararlılığını korumayabiliyor. Örneklendirmek gerekir ise, Guardex havadaki nem oranında %1’lik bir değişiklik olduğunda ebatlarında 1 m’de en fazla 0,0005 mm, 1K ısı değişiminde ise 1 m’den fazla 0,013 mm değişiklik gösteriyor.

Yalıtım Levhaları için Muntazam Alt Zemin

Guardex’in şilte yüzeyi yapıştırarak ve / veya mekanik bağlantı ile desteklenerek uygulanan polisterin veya mineral yün ısı yalıtım levhaları için muntazam bir alt zemin oluşturuyor. Şilte, üzerine polisterin veya mineral yün levhaların yüzeye yüksek adezyon ile yapışmasını sağlayacak şekilde tasarlandı.

Isı Yönetmeliklere Uygun Tasarım

Guardex Dış Cephe sistemleri, TS825’de bölgelere ve illere göre cephe duvarlarında olması gereken ısı geçirgenlik katsayılarını (U Değeri) karşılayacak şekilde tasarlandı.

Yüksek Enerji Tasarrufu

Guardex LEED kriterlerine göre incelendi; özellikle enerji tasarrufu gözetilen binalarda üretim öncesi ve sonrasında katkı sağladığı belirlendi.

Hafif Cephe Çözümleri

Binanın dış cephesinde Guardex Dış Cephe Sistemleri ile birlikte, iç mahallerde de Alçıpan® Sistemleri kullanılır ise, binanın ölü yükü yaklaşık %15 oranında azaltılabiliyor.

Daha İnce Duvarlar ile Tasarımda Esneklik

Guardex Dış Cephe Sistemi farklı genişlikte profillerle uygulanabilmesi sayesinde, masif duvarlara nazaran, yüksek ısı yalıtımına sahip ince duvarlar ile yapının kullanım alanı yaklaşık %8’e kadar genişletilebiliyor.

Ses Yalıtımı Yüksek Cephe Duvarları

Guardex Dış Cephe Sistemleri aranan ses yalıtım değerlerini, C profiller arasına uygulanabilen çeşitli kalınlıklardaki mineral yün yalıtım levhaları ile sağlanmasına olanak veriyor.

Restorasyon için En Pratik Çözüm

Guardex Dış Cephe Sistemi, mevcut binaların ısı yalıtımı amacıyla restore edilmesini oldukça pratik hale getiriyor.

Konforlu İç Mekanlar

Guardex estetik ve modern cephe uygulamalarına olanak sağlayan, aynı zamanda su geçirmeyen ve iç mekanlarda konforlu bir hava oluşturacak şekilde termal parametreleri yerine getiren havalandırmalı cepheler için vazgeçilmez bir kaplama plakası.

Yapıyı Dış Hava Koşullarından Koruyan Kabuk

Guardex Havalandırmalı Cephe Sistemi sayesinde, binanın cephesini saran yalıtım malzemesi rüzgar, yağmur suyu, yoğuşma vb. dış hava koşullarından, adeta bir kabuk ile korunmuş olacak. Bu sayede yalıtım malzemesi ses yalıtımı, ısı yalıtımı ve yangın dayanımı gibi performans özelliklerini uzun süre koruyacak.

Uzun Ömürlü Uygulama

Guardex Havalandırmalı Cephe Sistemleri, çift katmanlı yapısı ve iki katman arasındaki hava sirkülasyonu sayesinde sağlıklı hava kalitesine sahip iç mekanların oluşturulmasında başrol oynuyor ve yoğuşmaya sebep olan nemin kolayca drenaj edilmesini sağlıyor.

Guardex Dış Cephe Sistemleri

Guardex Dış Cephe Sistemleri, metal alt konstrüksiyon üzerine uygulanan, ısı yalıtım levhaları ve havalandırmalı cephe uygulamaları için kusursuz bir alt zemin oluşturan dıştan ısı yalıtım sistemleri.

Guardex Dış Cephe Kuru Yapı Sistemi

Guardex Dış Cephe Kuru Yapı Sistemi, alt konstrüksiyonu Duvar U ve C profillerin mevcut bina strüktürüne sabitlenerek ve içeresine ısı ve ses yalıtımını sağlamak amacı ile mineral yün yalıtım levhası konularak kuruluyor. Konstrüksiyon iç cephe yüzünde tek veya çift kat Alçıpan®, dış cephe yüzünde ise tek kat Guardex ile kaplanıyor. Sistemin talep edilen ısı yalıtım değerlerini elde etmek için Guardex üzerine polisterin veya mineral yün levha ile mantolama sistemi uygulanıyor.

Guardex Mantolama Sistemi

Guardex Mantolama Sistemi Alt Konstrüksiyonu, Duvar C veya UA profillerin mevcut bina strüktürüne ve gerekli görülürse mevcut cephe duvarlarına L bağlantı elemanları ile sabitlenerek; profiller içeresine ısı ve ses yalıtımını sağlamak amacı ile mineral yün yalıtım levhası konularak oluşturuluyor. Sistemin talep edilen ısı yalıtım değerlerin elde etmek için Guardex üzerine polisterin veya mineral yün levha ile mantolama sistemi uygulanıyor.

Guardex Havalandırmalı Cephe Sistemleri

Guardex Havalandırmalı Cephe Sistemleri, arasında talep edilen performans değerlerini karşılayan mineral yün yalıtım levhası olan galvaniz metal profil alt konstrüksiyon üzerine dış cephe kaplaması altında kalacak ola yüzeye Guardex ve iç yüzeyden Alçıpan® uygulanarak imal edilen dış cephe duvarı. Bu uygulama teknolojisi, kolaylığı, hızı ve efektifliği sayesinde modern inşaat ve bina rehabilitasyonunda oldukça popüler

Knauf İthal Alçı

 Unifllot

Alçı bazlı esnek kıvamlı bir dolgu maddesidir. Karışım hazırlandıktan yarım saat sonra kurur. Toz halinde üretilir. Delikli Akustik Alçıpan®, Pahlı Yarım Yuvarlak Kenarlı Alçıpan® ve Yarım Yuvarlak Kenarlı Alçıpan® için önerilir. Küt kenar Alçıpanlar için kenarlara ilave pah açılması gerekir. Küt Kenarlı Alçıpan® için kullanılmaz. Knauf Uniflott kullanılan derzlerde derz bandı kullanılmaz.

Ürün Açıklaması
25 kg-Torba

Betokontakt

Pürüzsüz ve az boşluklu yüzeylerde aderans arttırıcı astar olarak kullanılan, polimer bazlı bir üründür.

Ürün Açıklaması
20 kg-Kova

Knauf Fireboard

Knauf Fireboard

Fireboard, cam elyafı yanmayan katmanlardan meydana gelmiş, her iki yüzeyi de kalsiyum sülfat ile kaplanmış, 3 saate kadar yangın dayanımı sağlayan, üzerinde kağıt olmayan özel bir Alçıpan® çeşidi. DIN4102-1’e göre A1 sınıfı hiç alev almaz bir yapı malzemesi olarak diğer tüm Alçıpan® çeşitlerinden ayrılıyor. Bu özelliği ile minimum kalınlıklarda maksimum yangın emniyeti sağlanabiliyor.

Yapılarda, yangın riski oluşturan veya yangından korunması gereken zonlar, yangına dayanıklı yapı elemanlarının tasarımı (çelik yapılar gibi) ve kablo kanalları, şaftlar, havalandırma kanalları, yatay şaftlar gibi yangın riski taşıyan yapı elemanlarının korunmasında Fireboard kullanılabiliyor. Her ne kadar diğer tüm Alçıpan® çeşitlerinden ayrılan özel bir plaka olsa da, Fireboard uygulama teknikleri Alçıpan® Sistemlerinin uygulama teknikleri ile genel özellikleri anlamında büyük benzerlikler gösteriyor.

Uygulama Alanları
• Asma tavanlar,
• Bölme duvarlar,
• Şaft duvarları,
• Duvar giydirmeler,
• Havalandırma ve kablo kanalları,
• Kolon ve kiriş kaplamaları,
• Ahşap kiriş ve tavan kaplamaları.

Bu uygulamalar tıpkı Alçıpan® Sistemlerinde olduğu gibi metal konstrüksiyon kurularak uygulanabilmekle birlikte, çelik yapılarda 3 saate kadar yangın dayanımı konstrüksiyon kurmaksızın da Fireboard Sistemleri ile sağlanabiliyor. Kuru yapı sistemlerinin tamamında en büyük avantaj olarak ortaya çıkan hafiflik, kolay uygulama, minimum kalınlıkta maksimum performans sağlama gibi özellikler Fireboard Sistemleri için de geçerli olan özellikler. Yapı malzeme sınıfında öne çıkan bu özellik Fireboard uygulamalarında daha az kalınlıkta istenilen performansı sağlama şansını veriyor. Her iki yüzde tek kat Fireboard uygulaması ile bölme duvarlarda 90 dakika yangın dayanımı sağlanabiliyor. Kurulacak olan duvar sisteminde DC100 ve DU100 profiller ve 300 mm profil aks aralığı ile profil boşluklarına yerleştirilen en az 40 kg/m³ yoğunlukta ve erime noktası >1.000°C olan bir mineral yün yalıtım malzemesi ile bu sistem sağlanabiliyor. Alçıpan® sistemlerindeki gibi derz uygulaması Fireboard Sistemlerde de uygulanıyor. Ancak bu uygulama, yangın dayanımına katkıda bulunması amacıyla özel katkılar ve sistemin bir bütün olarak yangın perdesi gibi görev yapabilmesini sağlamak amacıyla üretilmiş olan Knauf Fireboard Derz
Bandı ve Knauf Fireboard Derz Dolgusu kullanılarak yapılmalı.

Binaların yangından korunmasında üstün teknik özellikleri ile Fireboard Alçıpan® büyük kolaylıklar sağlıyor.

Teknik özelliklerinin yanı sıra hafif yapı sistemleri oluşturmaya imkan tanımaları Fireboard Alçıpanlarını öne çıkarıyor.

Binalarda yangın, gerek bina strüktürü, gerekse insan hayatını tehdit eden en önemli faktörlerden biri. Binanın strüktürel elemanları zarflanarak yangına karşı korunmalı, olası yangın durumlarında mümkün olan en uzun süre mukavemetini koruyabilmeli.

30 – 180 Dakika Yangın Dayanımı için Asgari Fireboard Kalınlıkları

Bu sürenin tespitinde bina tehlike sınıfları doğrultusunda “Binaların Yangından Korunmasına İlişkin Yönetmelik”te tespit edilmiş süreler göz önüne alınarak bu yönde uygulamalar yapılmalı. Aynı şekilde havalandırma kanalları, borular gibi elemanların geçiş yerleri de olası yangın durumunda yayılmayı önlemek amacıyla korunmalı, boşluk bırakılmamalı. Yangın durumunda insanlara kaçmak için zaman tanımak ve bu sürede zehirli gaz yayılımını önlemek, sistemlerin bu süreçte stabil kalmalarının sağlanması yangın dayanımı sağlayan sistemlerin temelini oluşturuyor. Yapı elemanı tasarımında aranılan bütün bu kriterler doğrultusunda; Fireboard Alçıpan®, binaya ek yük getirmeyen, hafif, kolay ve pratik uygulamaya imkan veren, uygulama teknikleri ve malzeme kalınlıkları ile yer kaybına sebebiyet vermeyen sistemler

Knauf Fireboard Derz Macunu

“Knauf Fireboard” yalnızca Knauf grubunun ürettiği A1 sınıfı yanmaz özel plakalara verilen patentli marka adıdır. Sistemlerin 2 saate kadar yangından korunmasını sağlamak için, konstrüksiyon kurulmaksızın kaplanmasında kullanılır. Özel Fireboard vidaları ile birbirine sabitlenir.

Knauf Fireboard Derz Macunu

Alçı bazlı bir derz dolgu malzemesidir. Özel katkı maddeleri katılarak, derz dolgu işlemine uygun hale getirilmiştir. Camtülü derz bandı ile beraber kullanılır. Bütün Fireboard’un üzerine spatula ile ince bir tabaka sürülmesi zorunludur.

Ürün Açıklaması
20 kg-Torba

Knauf Fireboard Derz Bandı
Fireboard ek yerlerinde Fireboard Macunu uygulamasından önce kullanılır. Bu sayede Al Sınıfı yangın güvenlik şartı tam olarak sağlanmış olur.

Ürün Açıklaması
25 m-Rulo

Vidipan

“Vidipan” yalnızca Knauf grubunun ürettiği, alçı harcı ile selülozun kombinasyonu ile oluşturulan özel plakalara verilen patentli marka adıdır. Sert, dayanıklı ve düzgün yüzeyli plakalardır. Üstün Knauf teknolojisiyle üretilen Knauf Vidipan A2 yanmazlık sınıfındadır. Mükemmel yangın emniyeti, yüksek ses ve ısı izolasyonu değerleri sunar.

Vidipan Duvar Paneli

Çatı katlarının asma tavanları, mertek kaplaması, duvar giydirmeleri ve taşıyıcı olmayan bölme duvarlarda kullanılır.

 

Ürün Bilgileri

 • Kalınlık: 10 mm
 • Uzunluk: 2.500 mm
 • Genişlik: 1.200 mm
 • Ağırlık/Paketleme: 11,50 kg/m2 – 50 Adet/Palet
 • Kalınlık: 12,5 mm
 • Uzunluk: 2.500 mm
 • Genişlik: 1.200 mm
 • Ağırlık/Paketleme: 14,75 kg/m2 – 40 Adet/Palet
 • Kalınlık: 15 mm
 • Uzunluk: 2.500 mm
 • Genişlik: 1.200 mm
 • Ağırlık/Paketleme: 17,70 kg/m2 – 35 Adet/Palet

Vidipan Yer Paneli

Yüke dayanıklı kuru şap sistemidir. Üzerine her türlü yer döşemesi çok hızlı bir şekilde uygulanabilir.

 

Ürün Bilgileri

 • Kalınlık: 10 mm
 • Uzunluk: 1.500 mm
 • Genişlik: 500, 1.000 mm
 • Ağırlık/Paketleme: 12 kg/m2 – 140 Adet/Palet
  12 kg/m2 – 70 Adet/Palet
 • Kalınlık: 12,5 mm
 • Uzunluk: 1.500 mm
 • Genişlik: 500, 1.000 mm
 • Ağırlık/Paketleme: 15 kg/m2 – 120 Adet/Palet
  15 kg/m2 – 60 Adet/Palet

Vidipan Vidası

Vidipanların oluşturulan alt konstrüksiyona vidalanmasında kullanılır.

Ürün AçıklamasıAçıklama

Vidipan Vidası 3,9 x 22
Vidipan Vidası 3,9 x 45
Vidipan Vidası 3,9 x 301000 Adet
1000 Adet
1000 Adet