Ürün Bilgileri

Boşluklu polikarbonat, genellikle yapısal polikarbonat, hücresel polikarbonat, kanallı polikarbonat ya da çok katmanlı polikarbonat olarak da adlandırılır. “Hücresel” ismi, polikarbonatın kendi yapısından ötürü kullanılır. Polikarbonat plağın içindeki ayırıcı duvarlar arasındaki boşlukta (hücre) kalan hava, ısı yalıtım özelliği sağlar ve bu duvarları oluşturan dolgu addesi (ayırıcı), polikarbonat plağa hem yapısal sertlik hem de esneklik sağlar.

Polikarbonat Boşluklu levhalar, saydamlığın yüksek darbe direnciyle birlikte yüksek önem arz ettiği yerlerde, aha yüksek seviyede bir parlatma performansı sağlar. Bu levhalar, bina ve dekorasyon sanayisindeki yükselen ününü açıklayan fiziksel, mekanik, elektrik ve aynı zamanda yeni olmak üzere mükemmel özelliklere sahiptir.

Bu ürünler, bütün dünyada satılarak tüketicilerin hayatlarına büyük katkılar sağlar. Her alanda kullanılabilir olması, hastane, spor alanları ve kamu altyapı projelerinde kaplama açısından ideal seçenek haline getirmiştir. Bütün saydam ve dokulu yüzeylerde kullanılabilir.


Teknik Bilgiler

Polikarbonat, yüksek seviyelerde mekanik, görsel ve ısıl özellikleri bir arada bulunduran, eşsiz bir mühendislik termoplastiğidir. Bu malzemenin çok kullanışlı olması, onu birçok mühendislik uygulamalarında kullanılmaya uygun hale getirmiştir. Oluklu polikarbonat levha şeklinde kalıptan çekilirse, özellikle de görsel ve güç gibi özellikleri, bu malzemeyi çatı kaplama ve perdahlama gibi alanlarda kullanımı ideal bir malzeme haline getirmiştir.

1. Standart Levha Boyutları Ve Ağırlıkları

Oluklu polikarbonat levha, en uygun çatı kaplama ve perdahlama gereklerini yakalamak için çeşitli renk ve saydamlık derecelerinde üretilir.

YAPI KALINLIK (MM) AĞIRLIK (GR) STANDART UZUNLUK (CM) STANDART GENİŞLİK (CM) Minimum Soğuk Eğim Çapı ( MM )
4 800 600 580 210 122 700
6 1250 600 580 210 122 1050
8 1450 600 580 210 122 1400
10 1650 600 580 210 122 1750
8 1500 600 580 210 122 1900
10 1700 600 580 210 122 2300
16 2650 600 580 210 122 2800

2. Isıl Özellikler

a. Hizmet sıcaklığı

Rainbow çok katmanlı polikarbonat, değişken sıcaklıklarda kullanılabilir. Ancak, malzemenin mekanik performansının, uzun süreli kullanımlarda ve -40 Co’den +120Co’ye kadarki sıcaklıklarda stabil kaldığı bilinmektedir.

b. Işıl genişleme

Polikarbonat malzemesinin doğrusal genişleme katsayısı 6.7×10-5 m/moC’dir. Bu da şu anlama gelir, 50oC’lik bir deltada, doğrusal metre başına levhanın ısıl genişlemesi yaklaşık 3 mm olur.

c. Isı yalıtımı ve U-Değeri

Isı yalıtımı, iki madde arasındaki ısı sıcaklığı farkından kaynaklanan ısı sıcaklığına dayanıklılık olarak tanımlanabilir. MWPC’ye (Oluklu polikarbonat ) baktığımızda, dış sıcaklık ile iç sıcaklığın birbirinden farklı olduğu alanlarda kullanılan maddelerde ısı yalıtımının önem arz ettiğini görürüz. Güneşlenme salonları, kapalı yüzme havuzları gibi kapalı yapılardaki kullanımlar, ısı yalıtımına birkaç örnek olarak verilebilir. U ya da R-Değerleri, bir binanın duvarlarını perdahlamadaki ısı kaybını belirleyen katsayılardır. U-Değeri azalırsa ısı yalıtımı artar.

3. Optik özellikler

a. Güneşsel faktör g-Değeri

g-Değeri, levhaya vuran güneş ışınlarının ne kadarının sıcaklığa dönüştüğünü gösterir. g-Değeri artarsa, güneşten alınan verim potansiyeli bir levha yoluyla artar.

DIN 52210-75’e göre belli bir kalınlık için edinebilir maksimum ses iletim sınıfları aşağıdaki belirtilmiştir. Değerler standart ağırlıkların sonuçlarıdır.

5. Yangın Performansı

Polikarbonat oluklu levhanın yangına karşı iyi özellikleri vardır ve başlıca bazı yangın performansı

6. UV Işınlarına karşı koruma

Güneşten gelen radyasyon, polikarbonat da dâhil olmak üzere birçok polimerik materyalin bozulmasına sebep olan UV ışınlarının da içerdiği zararlı bir bileşen içerir. Bu da daha çok, coğrafi konumlar, mevsimler, vb faktörlerle ilgilidir. Polikarbonat levhalar, zararlı UV ışınlarına karşı uzun süreli stabilite sağlayan, dış hava şartlarına karşı koruma sağlayan ve aşağıdaki grafiklerde de gösterilen hızlandırılmış hava etkisiyle aşınma testlerindeki orijinal renk ve ışık iletimini koruyan, özellikle kalıptan birlikte çekilmiş UV emilimi ve koruma tabakası özelliği gösterir. Bu özelliği sağlayan katkı maddesi genellikle co-ekstruder ile uygulanmakta olup zaman zaman malzemenin direk içerisine de karıştırılabilir.


Kullanım Alanları

 1. Stadyumlardaki güneşlikler ve otobüs durakları
 2. Koridorlar, geçit ve metro girişlerindeki ışıklandırmalar
 3. Banka ATM’leri
 4. Ev gibi yapılar için ses ve ısı yalıtımı
 5. Sera ve hayvanat bahçeleri için çadırlar
 6. Yapı ve dekorasyon malzemeleri, sera malzemeleri ve yalıtım malzeme blokları için kullanılan polikarbonat levhalar
 7. Seraların, departmanlı mağazaların, gösteri merkezlerinin ve telefon kulübelerinin duvar ve çatıları, şehirlerarası yol ve otobanların yalıtım kalkanı
 8. Ofis binaları, oteller, villalar, stadyumlar, okullar, otobüs durakları, terminaller, hastaneler, metro girişleri ve çıkış kapıları, vb
Polikarbonat Çatı Paneli

Ürün Bilgileri

Bu paneller, endüstriyel binalar gibi gün ışığına ihtiyaç duyulan yerlerde gün ışığından en iyi şekilde yararlanmanın ideal yoludur. Kaplamaya gelebilecek olası bir zarar çok tehlikeli ve maliyetli olabilir, ancak Rainbow Çatı Paneli, dolu tanelerine, hor kullanmaya ve kazara verilen zararlara karşı mükemmel bir koruma sağlar. Camdan 125 kata kadar daha dayanıklıdır. Bu özellik, geniş bir sıcaklık aralığında ve uzatılmış hizmet ömrü boyunca devam edecektir. Rainbow Çatı Paneli, aşırı derecedeki hava koşullarında bile fiziksel özelliklerini kaybetmez ve bu özelliği, onu dünya çapında kullanılan ideal bir kaplama sistemi haline getirir. Bu panel, -40 °C ve 100 °C gibi uç noktalardaki sıcaklıklara uzun süreli dayanabilir; aynı zamanda kısa süreli de olsa 130 °C’ye kadar da dayanıklıdır. Başka hiçbir kaplama malzemesinde, bu darbe direnci ve geniş çalışma sıcaklığı aralığını bir arada bulamazsınız.

Rainbow Çatı Paneli’nin yüksek performanslı bir UV (Ultraviyole ışın) emici tabakası vardır ve panelin dış yüzeyinde kalıptan birlikte çekilmiştir. Bu koruyucu tabaka, zararlı UV radyasyonunun levhaya uzun süre erişmesini önler ve bu sayede, görsel berraklığın ve mekanik gücün korunmasını sağlar. Berrak paneller için %52’lik bir ışık iletimi ve 1,60 W/mq°K’lik düşük yalıtım değeriyle, Rainbow Çatı Paneli doğal ışık enerjisinin kullanımını en üst seviyelere çıkarır. Panelin oldukça yüksek yalıtım özellikli yapısı, daha etkili bir ısıtma ve soğutma sistemi için dâhili sıcaklığın düzenlenmesine yardım eder. Bununla birlikte panel, doğal ışığın binaya girmesini sağlar ve yapay ışığa olan ihtiyacı da azaltır. Doğal ışıkların bu kullanımı CO2 emilimlerini ve bir binanın çevresel etkilerini azaltır. Polikarbonatın birçok kimyasala (solvent ve alkalikler dışında) karşı iyi bir direnci vardır, bu nedenle sert şartlarda kullanılması genellikle uygundur. Rainbow Çatı Paneli, mükemmel bir yangın performansına sahiptir, herhangi bir yangın durumunda gevşeyip açılacak ve dumanın, sıcaklığın ve ateşle ortaya çıkan gazların dışarı atılmasını sağlayacaktır. Bu hava tahliyesini sağlayan özellik, binaların içindeki zararın belli bir noktada durdurulabileceği anlamına gelmektedir.


Teknik Bilgiler

Rainbow Çatı Paneli, yüksek seviyeli bir mekanik, optik ve ısıl özellikleri birleştiren eşsiz bir mühendislik termoplastiğiidir. Kalibreli yan kanatlarla çok katmanlı levha şeklinde kalıptan geçirildiğinde, özellikle kendi optik ve darbe özellikleri, bu paneli yalıtılmış, kıvrımlı, metal endüstriyel binalara yapılacak çatı kaplamaları için mükemmel bir örnek haline getirmiştir. Rainbow Çatı Paneli, her yalıtkan kıvrımlı metal panele uyan kalibreli çok şekilli yan kanatlarla darbelere karşı dirençlidir, enerji tasarrufu sağlar ve çok katmanlı saydam levha olma özelliği gösterir. Mükemmel ısıl yalıtım sağlayan dört katman yapısı.

Özellikler

 1. UV korumalı yüzey
 2. Uzun süreli hava koşullarına dayanıklılık
 3. Yüsek direnç gücü
 4. Üyü ışık iletimi ve ışık difüzyon özellikleri
 5. Oldukça yüksek sertlik
 6. Kolay ve hızlı kurulum
Ürün adı İzoroof 30
Kalınlık 30 mm
Ağırlık 3,25 kg/mq
Standart Genişlik 930 mm
Standart Uzunluk 12100 mm
Işık Geçirgenlik Şeffat (8005) 52%
Opal (8121) 22%
Isı iletşim Katsayısı 1,60 W/mq oK
1,40 Kcal/mq h oC
Termal Genleşme 0,065 mm/m oC
Ateş Dayanım Sınıfı B S1 d0
Rainbow Greca Levha

Ürün Bilgileri

Ranibow Greca, pencereler ve yarı saydam çatı kaplaması için kullanılan ve UV ışınlarına karşı korumalı kıvrımlı modüler panellerden oluşan bir üründür. 2 milimetreden 12 milimetreye kadar farklı kalınlık seçenekleriyle sürekli ya da kurulu kıvrımlı yalıtım panelleri bulunabilir.


Teknik Bilgiler

Rainbow Greca, pencereler ve şeffaf çatılar için kullanılan kıvrımlı UV korumalı modüler panelden oluşan çok katmanlı bir polikarbonattır. 2 ile 12 mm arasında değişen kalınlık seçenekleri kıvrımlı yalıtkan panellerle kurulu ya da devamlıdır.

Avantajları:

Güçlü ve Hafif

Özelliklere sahip gelişmiş bir polimer olan polikarbonattan üretilir. T avlanmış camdan 150 kat daha fazla bir direnç gücüne sahip olduğu için normal dolu taneleri herhangi bir zarar vermeyecektir. Rainbow Greca sistemli polikarbonatın kullanımı ve kurulumu oldukça kolaydır. Levhalar bükülebilir, bu sayede çok güzel görünümler elde edebilirsiniz. Solasafe (güneş ışınlarından koruyan) özelliği -40o ile +110 oC’ler arasında sabittir. Sıcaklıkta bozulmaz ya da yumuşamaz, ancak kurulumdan önce paketinde tutulması önerilir.

Yüksek Yük Direnci

Rainbow Greca kıvrımlı modüler panelin yüksek bir yük direnci vardır.

Boylamasına Eklebilme

Rainbow Greca kıvrımlı modüler panel, kaplamada kullanılan bütün köpüklü panellere mükemmel bir şekilde eklenebilir.

Işık Geçirgenliği & Güneş Çarpanlı G Deperi & Isıl İzolasyon (U-Değer)

Rainbow Greca kıvrımlı modüler panel, göz kamaşmasını engeller ve dışarıda eskisinden çok daha fazla eğlenebilirsiniz. Katkı maddelerinin ve boyaların eşsiz bileşimi, panelden ya da onun estetik görünümünden gelen ışık kalitesine herhangi bir etki yapmadan göz kamaştırmanın önemli bir bölümünü engeller. Serin iklimlerde, berrak kaplama iyi bir ısı geçirgenliği sağlarken, sıcak iklimlerde boyalı levhalar, iletilen sıcaklık ve göz kamaştırmada belirli bir azalma sağlar.

Özellikler

 1. UV korumalı yüzey
 2. Uzun süreli hava koşullarına dayanıklılık
 3. Yüsek direnç gücü
 4. Üyü ışık iletimi ve ışık difüzyon özellikleri
 5. Oldukça yüksek sertlik
 6. Kolay ve hızlı kurulum

UV Işınlarına Dayanıklılık

Ozon tabakasındaki azalmadan dolayı günümüzde UV ışınları eskisinden çok daha kuvvetlidir; Rainbow Greca kıvrımlı modüler panel iki çeşit koruma sağlar. Rainbow Greca zararlı UV ışınların %90’unu önler ve böylece güneşin tadını yanmadan çıkarabilirsiniz, aynı zamanda dahili yüzey işlemsi UV ışınların levhaların yüzeylerini bozmasını engeller ve onların ömrünü uzatır.

KALINLIK
(MM)
RENK IŞIK
GEÇİRGENLİĞİ %
GÜNEŞ FAKTÖRÜ
(G-DEĞER)
U-DEĞERİ
(W/M2 oK)
8 Buzlu Berrak 74 77 2,91
Süt Rengi 63 68
10 Buzlu Berrak 73 75 2,68
Süt Rengi 61 66
12 Buzlu Berrak 71 71 2,51
Süt Rengi 60 60

Yük Dayanıklılığı

Destekler arasındaki mesafe seçenekleri, gereli kapasite değerlerine göre düzenlenmelidir. Aşağıdaki tablo, iki destekten fazla yerde karar verilmiş iki kaplama paneliyle boylamasına örtüşen paneller için kapasite değerlerini göstermektedir.

Boyuna Doğru Üst Üste Bindirme

Yenilikçi tasarımları sayesinde profiller, kaplamalar için kullanılan bütün panellere uyum sağlar.

Konumlandırmada;

 • UV korumalı tarafın dışarıya geldiğinden emin olun.
 • Rainbow Greca kıvrımlı modüler panelin yan bindirmesi, yağmurun ilk yönünün aksine kurulmalıdır.
 • Rainbow Greca kıvrımlı modüler paneller herhangi bir gerilme olmadan konumlandırılmalı ve kurulmalıdır.
 • Profiller tam anlamıyla eşleşmeyince levhaları uzatmaya da zorlamaya çalışmayalım.

Bağlama

 • Rainbow Greca kıvrımlı modüler panelin üzerine koli bandı çekin, diğer panelle kapanmış yan cephe kıvrım en üst noktası
 • Koli bandını, tepeden tırnağa yapıştırmak, vida merkez ekseni ya da eksenin her iki tarafını iki kere bantlamak
 • Vidaların takılacağı yerlerdeki başlıklara 10 mm’lik ön delikler açılır.
 • Vidaları, önceden delinmiş küçük deliklere takarak ilk yan bindirmeden (sol) takmaya başlayın.
 • Diğer bütün kıvrımlı vida başları yoluyla, alt kenar aşığından vidaları takmaya başlayın.
 • Aynı taraftan başlayarak, her bir üçüncü kıvrımlı vida başı yoluyla dâhili aşıktaki vidaları takın.
 • Aynı taraftan başlayarak, diğer her bir kıvrımlı vida başı yoluyla üst kenar aşığındaki vidaları takmaya başlayın.
 • Çok fazla sıkmayın. Birleştirici vidaları her 300 mm’de bir takın.

Kullanım Alanları

 1. Stadyumlar, endüstriyel fabrikalar, depo ve yardımcı tesislerin tavan aydınlatmaları
 2. Metro, istasyon girişleri, koridorlar ve kaldırımların ışıklandırmaları
 3. Park alanları ve bisiklet barınakları, müstakil ev tente aydınlatmaları
 4. Seralar
 5. Polikarbonat Solid Levha, ev bahçe seraları için de kullanılabilir
 6. Ev balkonları ve ofis alanlarının bölümlere ayrılması
 7. Modern otobanlar, hafif raylı ve kentsel yol ses bariyerleri
 8. Banka güvenlik bankoları, mücevher mağazaları hırsızlık önleyici pencereler
 9. Reklam panoları ışıklandırması, reklam görüntü kartları, otobüs duraklarındaki reklam panoları, vb.
 10. Bunun yanında, Polikarbonat Solid Levha, yapım alanları arası yönetim ve ekipman güvenliği kalkanı için de kullanılabilir
Polikarbonat H Profili

Ürün Bilgileri

Rainbow’un bağlayıcı Polikarbonat profilleri, yapısal binalar üzerindeki geniş alanları levhalarla kapatabilir. Bağlantı noktalarından giren ışığı etkilemez. Profiller levhanın izin verdiği azami yarıçap oranında bükülebilir.


Teknik Bilgiler

Rainbow’un bağlayıcı Polikarbonat profilleri, levhaları, yapısal binaların üzerindeki geniş alanları kapamak için bir araya getirebilir. Bu yapı, bağlantı noktalarında ışığın takılması, geçmemesi gibi bir problem yaratmayacak. Profiller, levha tarafından izin verilen asgari katsayıda bükülebilir. Rainbow’un Polikarbonat profil özellikleri aşağıdadır.

 • Levha bağlantı noktalarından ışığı etkilemez.
 • Çatı ve duvarlarda üstün contalama özellikleri
 • Hafif, esnek, en ekonomik ve kurulumu en kolay olduğu için işgücünden de tasarruf edebilirsiniz.
Polikarbonat U Profili

Ürün Bilgileri

Rainbow’un bağlayıcı Polikarbonat profilleri, yapısal binalar üzerindeki geniş alanları levhalarla kapatabilir. Bağlantı noktalarından giren ışığı etkilemez. Profiller levhanın izin verdiği azami yarıçap oranında bükülebilir.


Teknik Bilgiler

Rainbow’un bağlayıcı Polikarbonat profilleri, levhaları, yapısal binaların üzerindeki geniş alanları kapamak için bir araya getirebilir. Bu yapı, bağlantı noktalarında ışığın takılması, geçmemesi gibi bir problem yaratmayacak. Profiller, levha tarafından izin verilen asgari katsayıda bükülebilir. Rainbow’un Polikarbonat profil özellikleri aşağıdadır.

 • Levha bağlantı noktalarından ışığı etkilemez.
 • Çatı ve duvarlarda üstün contalama özellikleri
 • Hafif, esnek, en ekonomik ve kurulumu en kolay olduğu için işgücünden de tasarruf edebilirsiniz.
Greca 27 / 200

Ürün Bilgileri

Kolay Montaj

Rainbow Greca ve 27/200 kolayhkla ta mabilir ve yalnizca ak1lh vida kullanilarak monte edilebilir.

Esneklik

Rainbow Greca ve 27/200 esnek yap1s1 ile kullani hd1r ve estetik bir gorunum saglar.

Yüksek Işık Geçirgenliği

Rainbow Greca ve 27/200 yuksek ışıl geçirgenligi ile enerji tasarrufu saglayarak verimli seralar inşa etmenizi saglar.


Teknik Bilgiler

UV Işınlarına Dayanıklılık

Ozon tabakasındaki azalmadan dolayı günümüzde UV ışınları eskisinden çok daha kuvvetlidir; Rainbow Greca ve 27/200 zararlı UV ışınları %99’unu önler ve böylece güneşin tadını yanmadan çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda dahil yüzey işlenmesi UV ışınlarının levhalarının yüzeylerinin bozmasını engeller ve onların ömrünü uzatır.

Yük Dayanıklılığı

Destekler arasındaki mesafe seçenekleri, gerekli kapasite değerlerine göre düzenlenmelidir. Aşağıdaki tablo, iki destekten fazla yerde karra verilmiştir iki kaplama panaliyle boylamasına örtüşen paneller için kapasite değerlerini göstermek